Drzwi
Wybór dobrych drzwi powinien być przemyślaną decyzją. Zakup drzwi nie jest tani, zwłaszcza gdy musimy za jednym razem wyposażyć cały dom.
Drzwi
Wybór dobrych drzwi powinien być przemyślaną decyzją. Zakup drzwi nie jest tani, zwłaszcza gdy musimy za jednym razem wyposażyć cały dom.
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Dobrze dobrane drzwi zewnętrzne muszą spełniać trzy podstawowe wymagania: być trwałe, estetyczne i funkcjonalne. Do realizacji tego przedsięwzięcia warto wybrać rzetelnego partnera, który posiada wiedzę zarówno na temat oferowanych na rynku drzwi, jak też technologii ich montażu.
Na rynku można znaleźć drzwi zewnętrzne ze stali, drewna, PCW lub aluminium.
Najpopularniejsze są drzwi wejściowe stalowe, które są mocne, trwałe i zwykle dość przystępne cenowo. Posiadają ramę z drewna lub stali pokrytą arkuszami blachy, wypełnioną pianką, styropianem lub specjalnymi panelami. Mogą być wykończone okleinami drewnopodobnymi lub polakierowane farbami.
Drzwi z drewna to produkt droższy. Mają ramę i ościeżnicę z klejonki drewnianej, a skrzydło jest pokryte sklejką, płytą HDF lub wiórową. Na powierzchni jest szlachetny fornir z dębu, sosny, mahoniu czy meranti.
Drzwi plastikowe mają ramę i ościeżnicę z profili z PCW. Panel drzwiowy również jest pokryty arkuszami z PCW wypełnionymi pianką. Powierzchnia jest okleinowana lub lakierowana. Ich plusem jest to, że łatwo je dopasować do okien, rolet zewnętrznych, a nawet bramy garażowej.
Najdroższe są drzwi wejściowe aluminiowe. Mają ramę i ościeżnicę z profili aluminiowych. Skrzydło pokrywają arkusze z PCW lub włókna szklanego. Kojarzą się z obiektami użyteczności publicznej, ale oferta drzwi produkowanych z myślą o domach jednorodzinnych rośnie. Mogą one mieć doskonałe parametry izolacyjności termicznej. Drzwi wejściowe z aluminium mogą mieć duże rozmiary oraz można je łączyć w zestawy z naświetlami o takiej samej wielkości i tworzyć przeszkloną strefę wejściową.
Wybierając drzwi wejściowe, trzeba zwracać uwagę na ich cechy i parametry. Oto kilka najważniejszych:
Szerokość - od niej zależy, czy przez drzwi będzie się wygodnie wchodziło do domu oraz czy łatwo będzie wnieść do środka meble i sprzęty. Nie powinna więc być mniejsza niż 80 cm (najczęściej 90 cm). Należy pamiętać również o tym, że jest to wymiar określający szerokość otworu po zamontowaniu ościeżnicy - otwór przygotowany do wstawienia drzwi powinien być o 10-12 cm większy,
Wysokość - drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 201 cm wysokości, przy czym otwór pozostawiony na ich zamontowanie musi być przynajmniej o 6-7 cm większy;
Współczynnik przenikania ciepła U - Zgodnie z najnowszymi Warunkami Technicznymi z 2021 współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych powinien wynosić co najmniej 1,3 W/m2K. Oferowane przez nas niektóre modele, przy odpowiedniej konfiguracji osiągają współczynnik nawet 0,78 W/m2K
Izolacyjność akustyczna - wyraża się ją w dB. Im wartość ta jest większa, tym drzwi będą przepuszczać mniej hałasu z zewnątrz. Drzwi mają najczęściej izolacyjność akustyczną na poziomie 27-32 dB (posiadamy w ofercie modele, które uzyskują wartość nawet 43 dB). Jest to jednak parametr, który nie musi być określany i podawany przez producenta. Dlatego przy wyborze drzwi należy zwrócić uwagę między innymi na to, czy są one przylgowe oraz czy mają uszczelki (jedną lub dwie) na ościeżnicy bądź skrzydle. Obie te cechy wpływają korzystnie na szczelność drzwi, a więc również na izolacyjność akustyczną. Dodatkowo tak wykonane drzwi będą się ciszej otwierały i nie da się nimi trzasnąć.
Skontaktuj się z naszym specjalistą i poproś o wycenę.
Drzwi wewnętrzne są zbudowane z drewna i materiałów drewnopochodnych. Ramy skrzydeł i ościeżnice mogą być zbudowane z profili drewnianych albo z płyty MDF. Jako wypełnienie skrzydeł stosuje się wkłady typu plaster miodu lub z płyty wiórowo-otworowej. W pierwszym przypadku drzwi są zdecydowanie lżejsze. Wypełnienie z płyty wiórowej z otworami sprawia, że drzwi są stabilniejsze, bardziej wytrzymałe. Zewnętrzne wykończenie skrzydła stanowią płyty HDF, które mogą być lakierowane lub pokryte folią dekoracyjną bądź laminatem. Tak szeroki wybór technologii wykończeniowych pozwala uzyskać niemal nieograniczoną paletę kolorów i wzorów drzwi wewnętrznych.
Podstawowa szerokość drzwi wewnętrznych to 80 cm. Jest to wygodny wymiar pozwalający na swobodne korzystanie z przejścia. Przez tak szeroki otwór można bez problemu wnieść każdy mebel. Znajdziemy też szersze drzwi, których skrzydło ma 90, 100, a nawet 110 cm. Takie drzwi często stosuje się w wejściach do domu lub mieszkania. Czasem można też wykorzystać drzwi węższe – o szerokości skrzydła 60 lub 70 cm. Wąskie drzwi można z powodzeniem stosować w garderobie, schowkach, spiżarni i innych pomieszczeniach pomocniczych.
Standardowa wysokość drzwi to około 200 cm. Otwór o wymiarach 80 x 200 cm zapewni komfortowe poruszanie się między pomieszczeniami.
Dobierając wielkość drzwi, warto uwzględnić kubaturę pokoju. W modnych obecnie wysokich i przestronnych wnętrzach dobrze będą wyglądać drzwi proporcjonalnie większe.
W ofercie szeroki wybór okien, parapetów, osłon wewnętrznych, rolet zewnętrznych, bram garażowych oraz drzwi zewnętrznych i wewnętrznych.
509 793 831
41 275 76 38
empol.st@vp.pl
27-200 Starachowice